SU

Proses suyu, içme suyu, deniz suyu arıtma, saf su üretim ve atıksu geri kazanımı ile hayatın kaynağına yeniden değer katıyoruz.

 

Sanayilerde her üretim prosesi farkli karakterde su ihtiyaci gösterir. Suyun temin edildigi kaynaga ve kullanim amacina bagli olarak Artas uzmanligiyla aritma ihtiyaci belirlenir. Buna göre uygulanan aritma adimlari asagida siralanmistir.
     
 
 
Ön Aritma
 
 
Demir ve Mangan Giderimi
     
Suyun içerdigi demir ve mangan çesitli oksidasyon yöntemleriyle oksitlenir. Bunun için kullanilan en yaygin yöntemler, havalandirma ile havadaki oksijenin suya geçirilmesi ile çesitli oksidant maddelerin kullanimidir. Havalandirma için kaskat havalandiricilar kullanilabilecegi gibi kapali sistem oksidasyon da mümkündür.
     
Koagülasyon ve Flokülasyon
Özellikle yüzeysel sularda bulunan türbiditenin ve yüksek askida kati maddenin giderilmesi için kullanilir. Koagülantlar suya hizli karistirma tankinda, uygun pH degerinde dozlanir. Böylelikle, olusan kolloidal maddeler yavas karistirma tankinda uygun polimer dozajiyla çökelebilir floklar haline getirilir ve takiben yer alan bir durultucuda çöktürülerek uzaklastirlir. Uygun katki maddeleri ve dozajlar firmamiz tarafindan yapilan Jar Testler ile tespit edilir.
     
Ön Aritma yöntemleri filtrasyon islemi ile takip edilir.
     
Filtrasyon
Temelde iki çesit filtrasyon yöntemi kullanilmaktadir.
   
Klasik Filtrasyon
Kum veya multimedia filtreler, suyun içerigindeki çökelebilir formdaki askida kati maddelerinin süzülerek, berrak bir su üretilmesi için kullanilir. Ayrica, özel dolgu yardimiyla da suda bulunan demirin süzülmesini temin eder. Aktif karbon filtreleri ise, suyun içerigindeki suya tat ve koku veren serbest klor ve organik maddelerin aktif karbon reaksiyonu ile tutularak sudan ayrilmalarini temin eder. Basinca dayanikli çelik veya polyester malzemeden üretilen filtrasyon tanklari yüksek kalitede kuvartz kumu, antrasit, yesil kum veya aktif karbon dolgu içerir. 
 
Dolgu malzemesinden suyun süzülmesi kolon içerisinde aynaya monte edilmis PP mantar tip filtre nozullari vasitasiyla saglanir. Nozullar vasitasiyla hem kumun su borusuna kaçmasi önlenmekte, hem de ters yikama sirasinda havanin ve suyun kolona homojen dagilimi saglanmaktadir. Filtre kolonlarinin ters yykamasi giris ve çikis boru hatlarindaki basinç farkina göre otomatik olarak yapilir. Ayrica gümüs emdirilmis seramik kartuslar ile 0,2 mikrona kadar filtrasyon saglanir.
 
     
Membran Filtrasyonu
Mikrofiltrasyon, bakteriler ve daha büyük kolloidal maddelerin süzülmesini temin eder. Ultrafiltrasyon ise mikrofiltrasyondan öte bir süzme gerçeklestirerek, bakteriler, virüsler, yüksek moleküler boyutlu proteinler ve organik maddelerin sudan uzaklastirilmasini saglar. Ultrafiltrasyon ile partikül gideriminden öte suyun dezenfeksiyonu da gerçeklesir. 
 
Mikrofiltrasyon ve ultrafiltrasyonda düsük basinçli membranlar kullanilmaktadir.
     
Yumusatma
     
Kireç-Soda Metodu
Bu yumusatma metodu, belediyeler gibi yüksek debide su kullanimi olan yerlerde, çok sert veya alkali sularin aritiminda ve yumusatmanin yaninda türbiditesi yüksek olan sularda tercih edilmektedir. Bu yöntemde öncelikle suya sönmüs toz kireç dozlanarak geçici sertlik olusturan iyonlarin, daha sonra soda dozaji ile kalici sertlik olusturan iyonlarin çökelebilir bilesikler olusturmasi saglanir.
 
Bu bilesikler yumusatmayi takiben yer alan bir çöktürme tankinda ise çöktürülerek sudan uzaklastirilir. Kireç-soda metodu ile 8-10oF alkalinite ve sertlikte su elde edilebilir. Daha çok içme ve kullanma suyu hazirlamasi amaciyla veya ön aritma olarak uygulanan bir aritma yöntemidir.
     
Iyon Degistirici (Akiskan Yatak)
Su yumusatma kolonlari, suda sertlik olusturan kalsiyum ve magnezyum iyonlarinin su yumusatici reçinelerdeki sodyum iyonu ile yer degistirerek suyun sertliginin giderilmesi için kullanilir. Yumusatma üniteleri Lanxess ( Bayer) lisansi altinda ‘akiskan yatak’ prensibine göre dizayn edilmekte olup, bu ünitelerde bir litre reçinenin rejenere edilmesi için 90 gr tuz kullanilmaktadir.
 
Böylelikle isletme maliyetlerinde klasik sistemlere nazaran yari yariya bir tasarruf saglanmaktadir. Basinca dayanikli çelikten üretilen yumusatma kolonlarinda, içme suyu normlarina uygun food-grade veya endüstriyel tip, esdeger dane boyutuna sahip, yüksek iyon degistirme kapasiteli Lanxess ( Bayer) yumusatici ve inert reçineler kullanilmaktadir. Suyun ve rejenerantin homojen dagilimini saglayarak yüksek verimli rejenerasyon saglamak üzere nozul plakalari kullanilmaktadir. 
 
Yumusatma kolonlarinin rejenerasyon periyodlarinin kontrolü volumetrik, zaman ayarli olabilecegi gibi yumusak su hattinda yer alan bir sertlik analizöründen de su kalitesine göre otomatik olarak kontrol edilebilmektedir. Iyon degistiricili su yumusatma ünitelerine alternatif olarak membran teknolojisiyle nanofiltrasyon da önerilebilmektedir.
     
Nanofiltrasyon (NF)
Nanofiltrasyon, düsük basinçli Reverse Osmosis (RO) veya membranla yumusatma olarak da adlandirilmaktadir. Membran geçirgenligi bakimindan RO ile ultrafiltrasyon arasinda yer alan nanofiltrasyon membranlari multivalent iyonlarin (kalsiyum, magnezyum, v.s.) giderimini temin eder.
     
Demineralizasyon ( Saf Su )
Buhar türbinleri, kazanlar ve proses sulari için vazgeçilmez olan demineralize su üretimi iki sekilde gerçeklestirilmektedir.
     
Iyon Degistirci (Akiskan Yatak)
Katyon ve anyon degistirici reçineler, suyun içerigindeki katyon ve anyonlarin iyon degistirici reçinelerdeki H ve OH iyonlary ile yer degistirerek suyun demineralizasyonu için kullanilir. Lanxess ( Bayer) lisansi altinda  ‘akiskan yatak’ teknolojisine göre dizayn edilen demineralize su tesisleri, klasik sistemlere nazaran çok daha az kimyasal ve su kullanarak, düsük isletme maliyetleriyle yüksek kalitede demineralize su üretimi gerçeklestirir. Katyon degistiricilerin çikisinda yer alan bir degazör vasitasiyla suda olusan zayif ve karasiz asitler karbondioksit ve suya parçalanir ve karbondioksit uçurulur.
 
Bu yöntemde iyon degistirici reçineler, içi aside ve alkaliye mukavim özel kaplamali çelik kolonlar içerisinde yer alir. Artas patentli özel nozul distribüsyonu vasitasiyla, suyun ve ayni sekilde rejenerantin iyon degistirici reçinelerle homojen temas etmesi saglanarak, reçinelerin iyon degistirme kapasitesinden maksimum ölçüde faydalanilir ve minimum rejenerant tüketilir.
 
Rejenerasyon islemi asit ve kostik ile gerçeklestirilir. Rejenerasyon tesis çikisinda bulunan iletkenlik cihazindan alinan degere göre otomatik olarak baslatilir. Yer sorunu olan isletmeler için Multistep dizayni ile katyon ve anyon degistiriciler tek kolon içine yerlestirilir.
     
Reverse Osmosis (RO)
Reverse Osmosisde suyun ozmotik basincinin üstünde bir karsi basinç uygulanarak suyun yari geçirgen RO membranlarindan geçerek çözünmüs tuzlarindan ayrilmasi ve böylelikle saflastirilmasy saglanir. Yüksek iyon konsantrasyonuna sahip atilacak akim konsantrati olustururken, üretilen su permeate akimi olarak reverse osmosisden alinir. 
 
RO membranlarini kireç çökelmesine, serbest klora ve organik maddelere karsi korumak için RO girisinde suya antiskalant, sodyum metabisülfit ve biosit gibi çesitli kimyasallar dozlanir.
     
Ultra Saf Su üretim Tesisleri
Demineralize edilmis su, agirlikla yüksek basinçli buhar türbinleri ve mikro-elektronik sanayinde kullanilan ultra saf su üretimi amaciyla demineralizasyonu takiben bu üniteye baglanir.
     
Mixed-Bed (Karma Iyon Degistirici)
Mixed-Bed kolonlarinda katyon ve anyon degistirici reçineler karisik halde bulunur ve böylelikle sonsuz katyon anyon zinciri olusturularak yüksek kalitede saf su üretilmesini temin eder. Rejenerasyon için sirasiyla asit ve kostik kullanilir.
     
Electrodeiyonizasyon (EDI)
EDI prosesinde su, ardi ardina dizili katyon ve anyon degistirici membranlardan geçer. Dogru akim (DC) iyonlarin membranlara dogru hareket etmesini saglar. Katyon degistirici membran eksi yüklenerek katyonlarin, anyon degistirici membran ise arti yüklenerek anyonlarin geçirilerek saf su üretilmesini saglar.
 
EDI membranlarinin periyodik olarak tikanmaya karsi temizlenmesi gerekmektedir.
     
Dezenfeksiyon Tesisleri
Özellikle steril su ihtiyaci duyulan hastanelerle gida sanayinde ve içme suyu üretiminde ozonlama, klorlama veya ultraviyole ile dezenfeksiyon gerçeklestirilir. Atiksu aritma tesislerinde, aritilmii suyun desarj edilecegi noktaya bagli olarak tesis çikisinda dezenfeksiyonu gerekebilir.
Copyright © All Rights Reserved